Read Online in Ukrainian
Table of Content
Передмова та Зміст
Основна інформація
Ниркова недостатність
Інші основні захворювання нирок
Дієта при захворюваннях нирок

7. Профілактика захворювань нирок

Хвороби нирок – «мовчазні вбивці». Нерідко вони мають непомітний, «тихий» перебіг, що призводить до прогресивної втрати функції нирок та термінальної стадії ниркової недостатності, яка, зрештою, для збереження життя потребуватиме діалізу або трансплантації. Унаслідок високої вартості та низької доступності в країнах, що розвиваються, пацієнти із нирковою недостатністю можуть мати певні обмеження в отриманні нирково-замісної терапії. Ураховуючи велику розповсюдженість ХХН та її невиліковність, профілактика залишається єдиним та правильним варіантом. Раннє виявлення та лікування можуть як запобігти погіршенню ХХН, так і відстрочити замісну ниркову терапію.

Як запобігти захворюванню нирок?

Ніколи не ігноруйте свої нирки. Важливі аспекти догляду та профілактики захворювань нирок розглянемо в такому порядку:

  1. Запобіжні заходи для здорових людей без захворювань нирок.
  2. Профілактичні заходи для осіб із захворюваннями нирок.

 

Запобіжні заходи для здорової людини

7 ефективних способів зберегти нирки здоровими:

1. Будьте у формі та активні

Регулярні аеробні вправи та щоденні фізичні навантаження підтримують нормальний артеріальний тиск і допомагають контролювати рівень цукру в крові. Такі фізичні навантаження знижують ризик розвитку діабету та гіпертензії і цим зменшують ризик розвитку ХХН.

2. Збалансоване харчування

Споживайте здоровий раціон, наповнений свіжими фруктами та овочами. Зменште споживання рафінованої їжі, цукру, жирів та м’яса. Людям після 40 років зменшення споживання солі в раціоні може допомогти для профілактики високого кров’яного тиску та каменів у нирках.

3. Слідкуйте за своєю вагою

Підтримуйте свою вагу за допомогою балансу здорової їжі та регулярних фізичних вправ. Це може допомогти для профілактики діабету, серцевих захворювань та інших станів як головних факторів, що провокують ураження нирок.

4. Відмовтеся від куріння та тютюнових виробів

Куріння може спричинити атеросклероз, який зменшує прилив крові до нирок, знижуючи їхню здатність функціонувати правильно. Дослідження довели, що в людей із хворобами нирок куріння є причиною швидкого зниження ниркової функції.

5. Остерігайтеся знеболюючих препаратів

Не зловживайте знеболювальними препаратами, які відпускають без рецепта. Поширені нестероїдні протизапальні засоби ібупрофен та напроксен можуть уражати нирки та спричиняти подальше прогресування ниркової недостатності, особливо при регулярному їх уживанні. Зверніться до лікаря за порадою щодо найкращого засобу для контролю болю, не піддаючи нирки ризику.

6. Уживайте достатню кількість води

Уживання достатньої кількості води (близько 1,5-2 літри на добу) допомагає розріджувати сечу, виводити з організму всі токсичні речовини та запобігати появі каменів у нирках. Головне – уживати такий об’єм рідини, щоб виділяти 1,2-1,8 л сечі на добу.

7. Щорічне обстеження нирок

Захворювання нирок часто безсимптомні, допоки не досягнуть термінальної стадії. Найдієвішим та найефективнішим, але, на жаль, недостатньо поширеним методом ранньої діагностики та профілактики захворювань нирок є регулярне обстеження нирок. Щорічне обстеження нирок обов'язкове для осіб із високим ризиком, які страждають на діабет, високий кров'яний тиск, ожиріння або мають в анамнезі ХХН в сім'ї. Якщо ви дбаєте про свої нирки (і, що важливіше, про себе), не забувайте регулярно обстежувати нирки після 40 років. Простим методом раннього виявлення та діагностики захворювань нирок є вимірювання артеріального тиску, аналіз сечі (визначення альбумінурії в сечі) та дослідження креатиніну в крові.

 

Методи профілактики для людей із хворобами нирок

1. Інформованість щодо захворювання нирок та рання діагностика

Будьте уважні та стежте за симптомами захворювання нирок. До загальних симптомів належать такі: набряки обличчя та ніг, утрата апетиту, нудота, блювота, блідість шкіри, слабкість, будь-які порушення сечовипускання або затримка сечі, зміни в аналізі сечі. За наявності таких скарг бажано проконсультуватися з лікарем та пройти нефрологічне обстеження.

2. Заходи профілактики для пацієнтів із цукровим діабетом

Для людей, що страждають на цукровий діабет, профілактика захворювань нирок особливо важлива, оскільки діабет є основною причиною ХХН та ниркової недостатності у всьому світі. Близько 45 % нових випадків термінальної стадії хвороби нирок обумовлені діабетичною хворобою нирок (ДХН). Для ранньої діагностики діабетичної хвороби нирок достатньо принаймні один раз на 3 місяці вимірювати артеріальний тиск та визначати рівень альбумінурії за допомогою тест-смужок. Останній є найкращим діагностично значущим тестом для ранньої діагностики діабетичної нефропатії. Вимірюйте рівень креатиніну в сироватці крові (з подальшим розрахунком швидкості клубочкової фільтрації - рШКФ, наприклад, за допомогою додатку yourGFR для Android) для оцінки функції нирок принаймні один раз на рік.

Високий кров'яний тиск, наявність білка в сечі, генералізовані набряки, часті коливання цукру в крові, зниження потреби в інсуліні та поява діабетичної хвороби очей (діабетична ретинопатія) є важливими підказками щодо можливого ураження нирок у людей із цукровим діабетом. Звертайте увагу на ці небезпечні сигнали та при появі таких негайно зверніться до лікаря.

Щоб запобігти ДХН, усі пацієнти з діабетом повинні ретельно контролювати глікемію, підтримувати артеріальний тиск з цільовими значеннями 130/80 мм рт. ст.-120/80 мм рт. ст. та менше (для цього інгібітори ангіотензинперетворювального ферменту (іАПФ) або блокатори рецепторів до ангіотензину (БРА) та іНЗКТГ2 є найкращими антигіпертензивними препаратами), зменшити споживання білка у своєму раціоні та контролювати рівень ліпідів.

3. Заходи профілактики для людей з артеріальною гіпертензією

Артеріальна гіпертензія – друга за поширеністю причина ХХН. Оскільки більшість людей із високим кров'яним тиском не має жодних симптомів, багато пацієнтів з артеріальною гіпертензією, як правило, не дотримуються призначеного лікування сповна, а деякі взагалі можуть припинити прийом препаратів, оскільки почуваються комфортніше без ліків. Але це небезпечно. Неконтрольована гіпертензія протягом тривалого часу може призвести до серйозних проблем, таких як ХХН, інфаркти та інсульти.

Щоб запобігти хворобам нирок, усім пацієнтам з артеріальною гіпертензією слід постійно вживати ліки для зниження артеріального тиску, регулярно вимірювати артеріальний тиск і дотримуватися правильної дієти з відповідним обмеженням солі. Мета терапії  підтримувати артеріальний тиск меншим або таким, що дорівнює 120/80 мм рт. ст. Для ранньої діагностики пошкодження нирок усім людям із гіпертензією слід щороку перевіряти рівень альбуміну в сечі та креатиніну в крові.

4. Профілактичні заходи для пацієнтів із ХХН

Хронічна хвороба нирок невиліковна, проте раннє виявлення та діагностика, корекція харчування, регулярне спостереження та належне лікування уповільнюють темпи прогресування ХХН і можуть відстрочити призначення нирково-замісної терапії (діаліз або трансплантація нирки).

Цілодобовий належний контроль високого кров'яного тиску  ефективний метод запобігти прогресуванню ХХН.

Рекомендується підтримувати показники артеріального тиску 120/80 мм рт. ст. та нижче. Найкращий спосіб досягти оптимального контролю АТ  регулярно вимірювати артеріальний тиск удома та вести графік контролю. Це допоможе лікарю належно відрегулювати гіпотензивну терапію.

Пацієнтам із ХХН слід визначити та усунути такі фактори, як гіпотензія, дегідратація, обструкція сечовивідних шляхів, сепсис, уживанням нефротоксичних препаратів тощо. Своєчасна корекція усіх цих факторів може сприяти стабільній функції нирок, або, можливо, навіть поліпшити функції нирок.

5. Рання діагностика та лікування полікістозу нирок

Аутосомно-домінантна полікістозна хвороба нирок (АДПХД)  поширене серйозне спадкове захворювання нирок, з яким стикаються 6-8 % пацієнтів, які перебувають на діалізі. Доросла людина із сімейною історією полікістозу нирок має високий ризик розвитку хвороби, тому слід пройти ультразвукове дослідження нирок якнайшвидше з метою ранньої діагностики цього захворювання. Полікістоз нирок неможливо вилікувати, але певні заходи, такі як контроль АТ, лікування інфекцій сечовивідних шляхів, дієтичні обмеження та підтримувальна терапія, допомагають контролювати симптоми, запобігати ускладненням й уповільнювати темпи зниження функції нирок.

6. Рання діагностика та лікування інфекцій сечовивідних шляхів (ІСШ) у дітей

Інфекцію сечовивідних шляхів (ІСШ) слід підозрювати щоразу, коли в дитини незрозуміла лихоманка, каламутна та з неприємним запахом сеча, часті болючі сечовипускання, поганий апетит або недостатнє збільшення ваги.

Важливо пам’ятати, що кожен епізод ІСШ, особливо з лихоманкою, має потенційний ризик пошкодження нирок, особливо при несвоєчасній діагностиці та неналежному лікуванні. Такі ушкодження можливі: рубцювання нирок, поганий ріст нирок, високий кров'яний тиск та, надалі, ниркова недостатність. З цієї причини, украй важливо своєчасно діагностувати та лікувати ІСШ у дітей; крім того, варто проводити діагностику вроджених аномалій розвитку сечовивідних шляхів у дітей з ІСШ або виявлення інших факторів ризику. Міхурово-сечовідний рефлюкс (МСР) є найпоширенішим несприятливим фактором розвитку ІСШ, який виявляють у приблизно 50 % ІСШ протягом дитинства. Ретельний моніторинг та диспансерне спостереження обов’язкові для дітей, які страждають на ІСШ.

7. Рецидивні інфекції сечовивідних шляхів (ІСШ) у дорослих

Для пацієнтів з рецидивним перебігом ІСШ або неефективністю антибактеріальної терапії слід визначити основні фактори ризику повторних епізодів. Певні причини (наприклад, обструкція сечовивідних шляхів, сечокам’яна хвороба тощо) за відсутності належного лікування призводять до постійного пошкодження нирки. Тому рання діагностика та виявлення основних причин – надзвичайно важливий захід профілактики.

8. Правильне лікування доброякісної гіпертрофії передміхурової залози (ДГПЗ)

Багато чоловіків похилого віку з доброякісною гіпертрофією передміхурової залози (ДГПЗ) нехтують своїми симптомами протягом тривалого часу. Вони керуються помилковим уявленням про те, що збільшення частоти сечовипускань, збільшення часу сечовипускання або підтікання сечі – нормальне явище фізіологічного процесу старіння. Відсутність лікування ДГПЗ також може спричинити незворотне пошкодження нирок. Тому правильне клінічне обстеження та своєчасне лікування допоможуть зберегти залишкову функцію нирок на момент установлення діагнозу.

9. Не ігноруйте гіпертензію в молодому віці

Гіпертензія в молодому віці трапляється не часто і майже завжди вимагає ретельного пошуку основної причини. Захворювання нирок є одними з найпоширеніших причин розвитку важкої гіпертензії в молоді. Тому для молодих людей із гіпертензією раннє виявлення та діагностика власне захворювань нирок обов’язкові з метою запобігання прогресуванню з незворотними ушкодженнями.

10. Раннє лікування гострої ниркової недостатності / гострого ураження нирок (ГУН)

Важливі причини гострої ниркової недостатності (раптове зниження функції нирок): діарея, блювота, тропічна малярія, гіпотензія, сепсис, певні ліки (знеболювальне, антибіотики) тощо. Раннє та швидке виявлення цих причин ГУН може запобігти прогресуванню та розвитку стійкої ниркової недостатності.

11. Обережне використання ліків

Будьте пильними. Багато ліків, які відпускають без рецепта, (особливо анальгетики та знеболювальні засоби) несуть високий ризик ураження нирок, особливо в людей похилого віку. Такі ліки широко рекламують, але про ймовірні шкідливі наслідки рідко говорять. Уникайте безконтрольного лікування знеболювальними препаратами (від головного болю та іншого больового синдрому в тілі). Уникайте самолікування та непотрібних ліків або дієтичних добавок. Препарати, які вживають під наглядом лікаря, зазвичай безпечні. Помилково думати, що всі природні ліки (фіто- та аюрведичні препарати, китайські трави тощо) та дієтичні добавки не шкідливі. Відомо, що важкі метали, які є в аюрведичних ліках, спричиняють незворотні пошкодження нирок.

12. Запобіжні заходи при єдиній нирці

Люди з єдиною ниркою можуть жити нормальним здоровим життям.

Як і пацієнти з двома нирками, вони повинні постійно контролювати свій артеріальний тиск, вживати достатню кількість рідини, збалансовано харчуватися, зменшити споживання солі та білку тваринного походження, уникати травм (наприклад, прямих травм) єдиної нирки. Найважливішим заходом профілактики є регулярне медичне обстеження. Обов’язково слід принаймні раз на рік консультуватися з лікарем для моніторингу функції нирки, перевіряти артеріальний тиск, аналізи сечі й крові та проходити УЗД нирки у разі потреби.