Read Online in Ukrainian
Table of Content
Передмова та Зміст
Основна інформація
Ниркова недостатність
Інші основні захворювання нирок
Дієта при захворюваннях нирок

Глосарій

Автоматизований перитонеальний діаліз (АПД): див. БЦПД.

Анемія: Це захворювання, при якому рівень гемоглобіну у крові знижується. Анемія під час фізичних навантажень призводить до слабкості, утоми та задишки. Анемія поширена при ХХН та виникає через зменшення вироблення еритропоетину нирками.

Артеріальний тиск: сила, викликана циркуляцією крові на стінках судин, коли серце відкачує кров. Артеріальний тиск є одним з основних життєво важливих показників. Показники тиску – це дві цифри. Перша позначає систолічний артеріальний тиск, тобто максимальний тиск під час скорочення серця. Друга –діастолічний тиск, тиск між ударами, коли серце перебуває в стані спокою.

Артеріовенозна фістула (АВФ): створення зв’язку між артерією та веною хірургічним шляхом, як правило, у передпліччі. В АВФ велика кількість крові з високим тиском потрапляє у вену, викликаючи розширення вени. Збільшені розширені вени легко дозволяють повторно вводити голку для гемодіалізу. АВФ – найпоширеніший і найкращий метод забезпечити доступ до судин для тривалого гемодіалізу.

Безперервний амбулаторний перитонеальний діаліз (БАПД): одна з форм діалізу, яку людина може проводити вдома без апарата. Цей вид діалізу обмінює рідину за однакові проміжки часу протягом дня, тобто 24 години на добу, сім днів на тиждень.

Безперервний циклічний перитонеальний діаліз (БЦПД) або автоматизований перитонеальний діаліз (АПД): форма безперервного перитонеального діалізу. Цей діаліз проводять удома щодня за допомогою автоматизованого апарата – циклера. Під час БЦПД апарат обмінює рідини, поки пацієнт спить уночі. Апарат автоматично наповнює та зливає діалізний розчин із черевної порожнини.

Білки: один із трьох основних класів їжі, що будує, відновлює та підтримує тканини організму. Бобові, молоко, яйця та їжа тваринного походження багата на білок.

Біопсія нирки: процедура отримання невеликого шматочка ниркової тканини за допомогою голки, який можна дослідити під мікроскопом для діагностики захворювання.

Відторгнення: процес, при якому організм «усвідомлює», що пересаджений орган не є своїм, і намагається його знищити.

Внутрішньовенна урографія (ВВУ): рентгенологічний метод обстеження, що полягає у введенні у вену контрастного йодовмісного препарату й виконанні рентгенівських знімків. Цей тест дає інформацію про функцію нирок та структуру сечовивідних шляхів.

Гемоглобін: молекула білка в еритроцитах, яка переносить кисень з легень до тканин організму й повертає вуглекислий газ із тканин у легені. Гемоглобін вимірюють в аналізі крові, а його низьке значення називають анемією.

Гемодіаліз: найпопулярніший спосіб лікування ниркової недостатності. При гемодіалізі кров очищають за допомогою діалізного апарата та штучної нирки (діалізатора).

Гіперкаліємія: нормальний рівень калію в сироватці становить від 3,5 до 5,0 мекв/л. Гіперкаліємія – це стан, для якого характерне підвищення рівня калію в крові. Гіперкаліємія поширена при нирковій недостатності, може загрожувати життю й вимагає термінового медичного лікування.

Гіпертензія: цей термін використовують для опису високого кров’яного тиску.

Гостра ниркова недостатність (гостре ураження нирок): стан, за якого відбувається раптова або швидка втрата функції нирок. Так пошкодження нирок тимчасове і, як правило, оборотне.

Діабетична хвороба нирок (нефропатія): тривалий діабет викликає пошкодження дрібних судин нирок. Спочатку це спричиняє втрату білка із сечею, згодом викликає гіпертензію, набряки, а тоді поступове й прогресивне пошкодження нирок. Таке погіршення призводить до важкої ниркової недостатності (кінцева стадія захворювання нирок). Ця обумовлена діабетом проблема нирок відома як діабетична хвороба нирок. Діабетична хвороба нирок – найпоширеніша причина хронічних захворювань нирок, на яку припадає 40-45 % нових випадків ХХН.

Діаліз: штучний процес, за допомогою якого з організму пацієнтів із нирковою недостатністю виводяться кiнцевi продукти обміну та зайву рідину.

Діалізатор: штучна нирка, яка фільтрує кров і виводить з організму небажані продукти обміну та зайву воду в процесі гемодіалізу.

Діуретики: ліки, що збільшують вироблення сечі та виведення води як сечі, що допомагає організму «втратити» воду.

Доброякісна гіпертрофія передміхурової залози (ДГПЗ): зазвичай передміхурова залоза чоловiкiв збільшується з вiком. ДГПЗ – це неракове збільшення передміхурової залози в літніх чоловіків, яке стискає уретру, зменшує струмінь сечі та викликає проблеми із сечовипусканням.

Екстракорпоральна ударно-хвильова літотрипсія (ЕУХЛ): спосіб, при якому сильно концентровані ударні хвилі, вироблені літотрипторним апаратом, розбивають сечові камені. Камені розпадаються на дрібні частинки й легко виходять через сечовивідні шляхи із сечею. ЕУХЛ є ефективною та поширеною методикою лікування каменів у нирках.

Електроліти: у крові є багато мінералів, таких як натрій, калій, кальцій, які регулюють важливі функції організму. Ці хімічні речовини називаються електролітами. Оскільки нирка постійно підтримує рівень електролітів у крові, у пацієнтів із захворюваннями нирок його перевіряють.

Еритропоетин (ЕПО): гормон, який виробляють нирки, що сприяє утворенню еритроцитів кістковим мозком. Якщо нирки пошкоджені, вони не здатні виробляти достатню кількість еритропоетину, що призводить до зменшення утворення еритроцитів, що так само викликає анемію. Еритропоетин доступний як ін’єкційний препарат для лікування анемії внаслідок ниркової недостатності.

Імунодепресанти: ліки, що пригнічують або знижують реакцію імунної системи та не дозволяють організму відторгнути трансплантований орган.

Калій: дуже важливий мінерал в організмі, необхідний для правильної роботи нервів, серця та м’язів. Свіжі фрукти, фруктові соки, кокосова вода та сухофрукти багаті на калій.

Кальцій: найпоширеніший в організмі мінерал, необхідний для розвитку та підтримки міцних кісток і зубів. Молоко та молочні продукти, такі як йогурт та сир – багаті природні джерела кальцію.

Катетер для гемодіалізу: довга гнучка порожниста трубка з двома просвітами. Кров потрапляє в один просвіт, надходить у діалізний контур для очищення й повертається в організм через інший просвіт. Уведення катетера з подвійним просвітом – найпоширеніший та найефективніший метод екстреного та тимчасового гемодіалізу.

Кінцева стадія захворювання нирок (КСЗН): пізня стадія хронічної хвороби нирок (стадія 5 ХХН) відома як кінцева стадія захворювання нирок (КСЗН) або термінальна стадія ниркової недостатності (ТСНН). На цій стадії ХХН спостерігають повну або майже повну недостатність нирок. Хворі на КСЗН потребують лікування, такого як діаліз або трансплантація, щоб вести досить нормальний спосіб життя.

Креатинін і сечовина: кінцеві продукти розпаду білків в організмі. Їх виводять нирки. У нормі рівень креатиніну в сироватці крові менший за 80 мкмоль/л, а сечовина – 4-7 ммоль/л. При нирковій недостатності рівень сечовини та креатиніну в крові підвищується.

(Мікро)альбумінурія: невелика, але ненормальна кількість альбуміну в сечі. Це свідчить про ранній початок діабетичної хвороби нирок.

Мікційна цистографія: процедура, яку використовують для отримання зображення анатомії нижніх сечовивідних шляхів (сечового міхура та уретри) шляхом катетеризації пацієнта та введення розчину (барвника), який можна побачити на рентгенівських знімках. Пацієнта просять спорожнити міхур і пiд час цього роблять рентгенологічне дослідження.

Мікційна цистоуретрографія: див. Мікційна цистографія.

Міхурово-сечовідний рефлюкс (МСР): стан з аномальним зворотним потоком (рефлюксом) сечі із сечового міхура до сечоводів і, можливо, до нирок. Це анатомічне та функціональне захворювання може траплятися як з одного, так і з обох боків. МСР – основна причина інфекції сечовивідних шляхів, високого кров'яного тиску та ниркової недостатності в дітей.

Напівпроникна мембрана: мембрана, яка вибірково пропускає певні розчинені речовини та рідину, стримуючи інші. Мембрана – це тонка природна тканина або штучний матеріал.

Натрій: мінерал в організмі, який регулює кров'яний тиск й об'єм крові. Найпоширенішою формою натрію в їжі є хлорид натрію, тобто кухонна сіль.

Нефролог: лікар, який спеціалізується на нехірургічному лікуванні захворювань нирок.

Нефрон: структурно-функціональна одиниця нирки, відповідальна за фактичне очищення та фільтрацію крові. Кожна нирка містить близько одного мільйона нефронів.

Нефротичний синдром: проблема з нирками, яка частіше трапляється в дітей. Для неї характерні втрата білка із сечею (> 3,5 грамів на день), низький рівень білка в крові, високий рівень холестерину та набряки.

Ниркова недостатність: стан, за якого погіршення функції нирок призводить до недостатньої фільтрації токсинів і кiнцевих продуктiв обміну з крові. Для цього стану характерне підвищення рівня сечовини та креатиніну в крові.

Обмін: один повний цикл перитонеального діалізу, що складається з трьох етапів. Перший етап – надходження рідини для діалізу в черевну порожнину. На другому етапі рідина залишається в черевній порожнині протягом декількох годин, що дозволяє зайвий рідині та токсинам переміщатися з крові в діалізну рідину (її також називають «витримкою»). Третій етап – відтік діалізної рідини.

Перехресна трансплантація нирок: у багатьох пацієнтів із кінцевою стадією захворювання нирок є здорові та охочі потенційні донори із несумісною групою крові або тканини. Перехресне донорство нирок – це стратегія, яка дозволяє обмін нирками живих донорів між двома несумісними парами донорів / реципієнтів для створення двох сумісних пар.

Перитонеальний діаліз: ефективний спосіб лікування ниркової недостатності, під час якого діалізну рідину вводять у черевну порожнину через спеціальний катетер. Ця рідина виводить із крові кiнцевi продукти обміну та зайву воду. Рідину виводять із черевної порожнини за різні проміжки часу та викидають.

Перитоніт: інфекція всередині черевної порожнини. Перитоніт є частим ускладненням перитонеального діалізу й може загрожувати життю, якщо його не лікувати.

Полікістоз нирок (ПКН): найпоширеніша спадкова хвороба нирок, для якої характерний ріст численних кіст у нирках. Одна з основних причин хронічних захворювань нирок.

Превентивна трансплантація нирки: трансплантацію нирки зазвичай проводять після певного періоду діалізної терапії. Трансплантація нирки, зроблена до початку діалізу – це превентивна (додіалізна) трансплантація нирки.

Протеїнурія: аномально високий рівень білка в сечі.

Розрахункова швидкість клубочкової фільтрації (рШКФ): число, яке вираховують на основі рівня креатиніну в крові та іншої інформації. рШКФ вимірює, наскільки добре працюють нирки. Нормальне значення становить 90-120 мл/хв. Тест рШКФ корисний для діагностики, оцінки стадій та контролю за прогресуванням ХХН. Додаток yourGFR для смартфона можна завантажити безкоштовно.

Смерть мозку: необоротне пошкодження мозку, який не реагує на медичне чи хірургічне лікування. При смерті мозку штучно підтримують дихання тіла й кровообіг.

«Суха» вага»: вага людини після того, як усю зайву рідину видалить діаліз.

Трансплантація нирки вiд померлого донора (Трансплантація нирки від неживого донора): хірургічна процедура, при якій здорову нирку, узяту від людини зі смертю мозку, трансплантують пацієнту з хронічним захворюванням нирок.

Трансплантація нирки від донора-трупа: див. Трансплантація нирки вiд померлого донора.

Трансуретральна резекція передміхурової залози (ТУР): стандартне лікування доброякісної гіперплазії передміхурової залози (ДГПЗ), яке проводять урологи. При цьому малоінвазивному хірургічному лікуванні інструмент, який називають цистоскопом, пропускають через уретру, а передміхурову залозу, що блокує відтік сечі, видаляють.

УЗД: безболісний діагностичний тест із використанням високочастотних звукових хвиль для створення зображення органів або структур всередині тіла. УЗД – це простий, корисний та безпечний тест, який надає цінну інформацію про розмір нирки, перешкоди відтоку сечі та наявність кісти, каменю або пухлин.

Уролог: хірург, який спеціалізується на хірургічному лікуванні захворювань нирок.

Фiстула: див. Артеріовенозна фiстула.

Фосфор: другий за поширеністю в організмі мінерал, поряд із кальцієм. Він «працює» з кальцієм для побудови міцних кісток і зубів. М’ясо, горіхи, молоко, яйця, каші – це багата на фосфор їжа.

Хронічна хвороба нирок (ХХН): поступова та незворотна втрата функції нирок від декількох місяців до років. При цій невиліковній хворобі функції нирок зменшуються повільно й безперервно. Після тривалого часу вони зменшуються до стадії, коли нирка перестає працювати майже повністю. Ця пізня стадія хвороби, що загрожує життю, називається кінцевою стадією захворювання нирок або ХХН 5 стадії.

Цистоскопія: діагностична процедура, при якій лікар оглядає сечовий міхур та уретру за допомогою тонкого освітленого інструменту – цистоскопа.

Час витримки: у процесі перитонеального діалізу час, протягом якого рідина ПД залишається в черевній порожнині. Тоді відбувається процес очищення.

Штучна нирка: див. Діалізатор.

Шунт: вид доступу для довгострокового гемодіалізу. Шунт - це короткий шматочок синтетичної м’якої трубки, що з’єднує вену та артерію на руці. Голки вводять у цей шунт під час гемодіалізу.